“Ciężki Borsuk” Nowy polski bojowy wóz piechoty połączy podwozie Kraba i wieżę ZSSW-30
Najpewniej odbije się to na poziomie ochrony, ale jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli HSW podczas targów MSPO, hydropneumatyczne zawieszenie Borsuka jest w stanie wytrzymać nawet ponad 40 ton obciążenia. Jeśli tylko taka będzie wola zamawiającego, może powstać ciężki wariant lub pakiety opancerzenia dodatkowego i/lub zastosowany system obrony aktywnej pokroju izraelskiego Trophy. Oczywiście, do ewentualnego eksportu Borsuka droga jest jeszcze daleka, ale warto pamiętać, że staje się ona drogą możliwą do pokonania. Zainteresowanie tą konstrukcją ze strony armii kilku państw potwierdza także prezes zarządu – dyrektor generalny HSW SA Jan Szwedo. Zastrzega się jednakże, iż bezwzględne pierwszeństwo w otrzymywaniu nowych wozów mieć będą Siły Zbrojne RP.
W budżecie środków europejskich projekt ustawy budżetowej na 2022 rok zakłada:
Uzbrojenie będzie obejmować armatę automatyczną Mk44 Bushmaster II kal. 30 mm o szybkostrzelności 200 strz./min (zdolną do wykorzystywania też amunicji programowalnej), karabin maszynowy UKM 2000C oraz wyrzutnię z parą przeciwpancernych pocisków kierowanych (PPK) Spike-LR o zasięgu 4 km mogących sobie poradzić z każdym rosyjskim czołgiem. Termin zakończenia podstawowego etapu badań w momencie ich rozpoczynania zaplanowano na koniec pierwszego półrocza 2023 r., na razie brak jest sygnałów mogących świadczyć o zagrożeniach dla dotrzymania tego terminu.
- Podczas obydwu publicznych pokazów nowy polski BWP wzbudził żywe zainteresowanie także przedstawicieli sojuszniczych armii, znajdujące odzwierciedlenie w licznych komentarzach, np.
- Wieża znajdzie też zastosowanie na kołowym transporterze opancerzonym Rosomak.
- Już wiadomo, że niemal połowę wartości Borsuka stanowiła w pełni zautomatyzowana bezzałogowa wieża bojowa z 30 mm licencyjną armatą Orbital ATK Mk 44S Bushmaster II i karabinem maszynowym kal.
- W ciągu ostatnich lat zmieniło się bardzo wiele z sferze bezpieczeństwa, zapadło wiele ważnych decyzji dotyczących rozwoju sił zbrojnych naszego kraju, powoływania nowych związków taktycznych itd.
Infolinia Statystyczna:
Nie jest tajemnicą, że na samym początku kłopoty konstruktorów wiązały się ze zrealizowaniem warunku pływalności pojazdu. Wymaganie wojska zostało spełnione w stopniu więcej niż zadowalającym – twierdzą eksperci którzy widzieli próby pokonywania przeszkód wodnych, wyporności Fundusz Inwestycyjny inwestycji MMCIS i sterowania ruchem ciężkiego wozu w akwenach z wykorzystaniem specjalnych pędników. Przypominamy, że niedawno MON podpisało z HSW umowę na rekordową dostawę Borsuków. – To co wydarzyło się przed chwilą to zamówienie 1400 BWP Borsuk – powiedział Mariusz Błaszczak, szef MON.
Borsuk to nie tylko jako bojowy wóz piechoty, może mieć aż sześć wcieleń
Kontrakt obejmuje dostawę 1400 Borsuków w wersji bazowej oraz wariantach specjalistycznych. Wieże tego samego typu, przeznaczone dla NP BWP Borsuk będą się nieco różnić od tych dla KTO Rosomak, ponieważ już w końcowej fazie prac nad ZSSW Gestor, czyli MON, postawił dodatkowe wymaganie, że one mają być wykonywane w tzw. Oklauzulowaniu do poziomu „Z” (Zastrzeżone). To Więcej o: Alor Brokerage wymusza pewne zmiany konstrukcyjne, m.in. w obrębie rozmieszczenia niektórych sensorów, anten i przebiegu wiązek okablowania obsługującego np. systemy teleinformatyczne wieży i całego wozu. Ta informacja jest dla niektórych potężnym zaskoczeniem, ale dla obserwujących z uwagą rozwój sytuacji – już nie. Sięgnięto bowiem po koncepcję już kiedyś dość luźno rozważaną.
Bojowe wozy piechoty BORSUK dla Wojska Polskiego
Wyroki unieważniające okażą się bardziej toksyczne od kredytów, których dotyczą. Wady umów kredytowych dają się opisać matematyką finansową i podobnie dają się naprawiać – ocenia Henryk Walczewski, sędzia sądu frankowego. “Jak ocenia Pani/Pan dotychczasową pracę Donalda Tuska jako premiera rządu KO-Trzecia Droga-Nowa Lewica?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl. Marszałek Szymon Hołownia wraz ze swoimi zastępcami przedstawił projekt zmian, który ma znacznie spowolnić legislację, zwiększyć jej przejrzystość i otworzyć ją na obywateli. Podatek od zysków kapitałowych wymaga zmian, ale te, nad którymi pracuje resort finansów, mogą tę daninę nadmiernie skomplikować – uważają przedstawiciele rynku kapitałowego. Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW.
Otrzymał Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zwłaszcza, że bojowe wozy piechoty korzystające z podwozi innego sprzętu, w tym czołgów podstawowych – choć rzadkie – są na świecie spotykane. Izraelskie pojazdy Achzarit (na bazie czołgu T-54 i T-55) czy nowszy EURGBP obraca się wokół klucza 09000 poziomu Namer, korzystający z kadłuba czołgu Merkawa 4. Izraelskie potrzeby są jednak specyficzne ze względu na potrzebę wykorzystania tych pojazdów w konfliktach asymetrycznych. Poseł Paweł Poncyliusz zadał pytanie dotyczące stosunku podzespołów dla bojowego wozu piechoty Borsuk produkowanych przez polski przemysł wobec tych dostarczanych przez przemysł zagraniczny.
Wygląda na to, że zostały one zakończone sukcesem i otworzyły drogę do zamówienia nowych bwp dla Wojska Polskiego. Posłużą one, już w drugim półroczu, do przeprowadzenia testów w otoczeniu systemowym, maksymalnie zbliżonym do tego, w jakim Borsuk znajdzie się w realnych warunkach eksploatacyjnych. To pozwoli – po analizie ich wyników – na implementację kolejnych usprawnień w docelowej konfiguracji wozu, a w dłuższej perspektywie – na usprawnianie rozwoju wyrobu w ramach kolejnych transzy produkcyjnych.
Co więcej, o ile Borsuk jest konstrukcją opracowaną od podstaw, co wymagało długiego czasu, “ciężki Borsuk” powstanie z elementów, które już istnieją, choć wymagają przeprojektowania pod kątem nowego zastosowania. Chodzi tu głównie o podwozie nowego pojazdu, które będzie bazować na podwoziu armatohaubicy Krab/K9. Jeszcze w 2022 roku cztery bojowe wozy piechoty „Borsuk” prawdopodobnie trafią do żołnierzy w celu testów – poinformował prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek. Poncyliusz zapytał również o kwestie pozyskania partnera zagranicznego w kwestii produkcji silników do pojazdów opancerzonych.
Kluczową sprawą jest całkowita zmiana filozofii prowadzenia kontroli w firmach, w tym kontroli podatkowych, i skrócenie czasu ich trwania z 12 do 6 dni – mówi „Rz” Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju i technologii. I zapowiada, że z ordynacji podatkowej zniknie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów. Ciągle wąskim gardłem jest szkolenie nowych żołnierzy i rezerwistów. – Wieża bojowa ZSSW-30, bezzałogowa, zdalnie sterowana zaprojektowana w krajowym przemyśle z udziałem najlepszych inżynierów i informatyków prywatnej ożarowskiej Grupy WB to jedno z najciekawszych rozwiązań na poziomie światowym – twierdza znawcy.
Odpowiedzi ponownie udzielił płk Paluch, który poinformował, że jeżeli chodzi o zespół napędowy, lider konsorcjum w porozumieniu z Agencją Uzbrojenia prowadzi analizy w celu znalezienia alternatywnego silnika dla bojowego wozu piechoty Borsuk. Natomiast obecnie nie podano informacji, jaki silnik i którego producenta bierze się pod uwagę jako alternatywy dla motorów MTU. Zgodnie z zakładanym harmonogramem projektu zakłada się jego zakończenie do dnia 23 czerwca 2024 r. Ze względu na wymagania dotyczące pływalności masa bazowego wariantu Borsuka wynosi 28 ton, czyli niewiele w porównaniu np.
Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia. Wart prawie 1,8 mld zł plan rozbudowy artyleryjsko-pancernej HSW oraz zależnych firm Jelcz i Autosan ma uczynić z podkarpackiej huty zbrojeniowej potęgę. Żołnierzy, ale część z nich będą stanowili aktywni rezerwiści.
HSW zadeklarowała dostawy pierwszych ZSSW-30 już w 2023 r. Prace nad wdrożeniem produkcji seryjnej ZSSW dla potrzeb KTO Rosomak nakładają się w czasie na okres, w którym Borsuk przechodzić będzie badania kwalifikacyjne. Taka sytuacja, warto przypomnieć, miała miejsce w przypadku wpadki z wadliwymi podwoziami typu Kalina z Gliwic dla pierwszej partii wdrożeniowego modułu Regina z sh 155 mm Krab z HSW… Wpadka nie tylko zagroziła przyszłości całego programu modernizacji artylerii, ale też mocno uderzyła w HSW, obciążając spółkę kwotą ponad 40 milionów złotych za wadliwie wykonane wyroby.
No Comments